METRÁČEK

(Komorní finanční drama, pohádka se šťastným koncem, akční biják... hollywoodský trhák = děj, smysl a výprava v podstatě žádné, ale efekty promakané... poučení pro příště: investovat o několik tisíc dolarů do výpravy víc a koupit zapalovač)

Scénář, Režie, Choreografie bojových scén, Výprava, Masky, Zvláštní efekty...: E. T.

Obsazení:
Ježdík: Vypravěč, Agent Smis
Žďuch: Plaváček
Šedák: Orfeus, Hybatel 1
Tom: Hybatel 2
Králík: Bílý Králík
Brepta: indiánka z kmene Omaha - Tři Nitě

Vypravěč: Bylo nebylo, kdysi dávno v jedné předaleké galaxii ve finančním okrsku číslo 42 žil chudý rybář. Byl sám, neměl děti, manželku ani otce ani jiné příbuzné... Až mu jednoho dne nadělila voda zvláštní dárek - VYLOVIL z řeky kolébku a našel v ní děťátko. Malého chlapce. Pojmenoval ho Plaváček a vychovával ho jako vlastního. Když Plaváček vyrostl, poslal ho na základní školu, na střední školu, na vysokou školu, na Oxford, na Hárdwárd... Až se z Plaváčka stala velká ryba...

Nepoužitá část: A nyní aktuální novinky: MLADÝ VANDORT VIDĚN V OBJETÍ NEZNÁMÉ ŽENY NA MOSTĚ! DELFÍNI ZÁHADNĚ ZMIZELI Z NAŠICH MOŘÍ! SÓLISTA ORFEUS ZASE ZPÍVÁ TU SAMOU PÍSNIČKU - OPĚT NEZDANIL!

Plaváček sedí na špalku a jakože něco čte. Pak se podívá na jako-papír.
Plaváček: (trochu nechápavě) Následuj Bílého Králíka?
K Plaváčkovi dojde Králík v bílých šatech
Králík pohodově: Tak jsem tady.
Plaváček nechápe: Co?
Králík svým nejvýhružnějším tónem: Drž hubu a pojď!
Plaváček jde za Králíkem, ta ho dovede k Orfeovi, poplácá sólistu po zádech.
Králík svým nejsladším tónem: Tak ti ho vedu, šéfe. (a odchází)

Orfeus stojí zády k publiku, mluví pomalu, hlubokým vážným tónem.
Orfeus: Ty mě ještě neznáš... Možná mě hledáš chvíli, ale já... (pomalu se otočí a je vidět, že má sluneční brýle a kamenný ksicht). Já tě hledám celý tvůj život.
Plaváček s ohromným nadšením v hlase: Tati!!!
Orfeus hrůzně zahřímá: NE, TY PAKO!!! ... (zase vážným tónem) Jsem Orfeus.
Plaváček: Aha, ten sólista.
Orfeus: Ano, ten... Plaváčku, žijeme ve světě lží, korupcí a finančních machinací. Ty už jsi tam byl, Plaváčku, ty víš, kam to vede...
Oba se otočí a je vidět, jak Ježdík nese ve velké dřevěné misce (tzv. chleba) panenku oblečenou do šatiček, které ušila Ještěrka, houpe s ní, jako by plula po vodě, a křičí jako batole. V jedné chvíli pak za ním Tom vylije kotlík s vodou a chleba s děckem se po něm zřítí jako po vodopádu.
Ježdík: Bééééééééé.... Žbluňk.
Orfeus i s Plaváčkem se zase otočí zpátky a Plaváček souhlasně přikyvuje.
Orfeus: Plaváčku, jsme jako BATERKY! Stát nás ždímá. Používá k tomu DANĚ. Vše zastřešuje instituce zvaná BERŇÁK. A jejich VÝBĚRČŘÍ jsou nejhorší. Ale ty, Plaváčku, ty se tomu můžeš vyhnout.
Plaváček přikyvuje: Jasně... Chceš tím říct, že až přijde ten čas, uteču i před berňákem?
Orfeus: Ne. Chci tím říct, že až přijde ten čas, nebudeš muset utíkat.
Plaváček opět přikyvuje: Tak dobře, jdu do toho...
Orfeus pomalu strčí ruce za záda a pak je napřáhne před sebe, otevře dlaně a v každé drží hromádku soli.
Orfeus: Plaváčku, nabízím ti... Sůl! Jednu s jódem (naznačí jednu ruku) a jednu bez jódu (naznačí druhou ruku). Vyber si.
Plaváček: Ale kterou si mám vybrat?
Orfeus zařve: BER!!!
Plaváček: Tak jo, tak jo... (a vezme špetku soli)
Orfeus: Ale pozor, Plaváčku. Nabízím ti pouze pravdu. A pravda... (setřepe sůl z pravé ruky a varovně zdvihá ukazovák, zatímco Ježdík s Tomem pískají znělku z Akt-X) ... Pravda je tam venku...
Plaváček chápavě přikývne a šňupne si soli.
Plaváček: Ježíši!!! (chvíli se potácí jako Jack Sparrow)

Orfeus mizí v temnotách pozadí a ozývá se varovné volání: Pozor, Plaváčku, jdou si pro tebe... Plaváčku... Plaváčku... (A Orfeovo zahřímání:) PLAVÁČKU!!!
Hýbači s Ježdíkem Mezitím přistaví do levé části jeviště malou kozu, k ní dva špalky, aby sedící na nich byli bokem k divákům, do kozy je nenápadně strčená Gattlingova malá kuše (vpravo) a dřevěný meč (vlevo). Na koze je svíčka, kterou se Šedák pokusí zapálit, několikrát a marně. Nevrle zahodí sirky.
Šedák: Vy to zvládnete i bez světla, hoši.
Žďuch se ujme sirek a pokouší se zapálit svíčku, také marně.
Žďuch: ... Zvlhly...
Ježdík se mezitím vydá pro hořící klacík, ale cestou mu zhasne. Nakonec se pro hořící klacík vydá i Žďuch a svíčku nakonec zdárně zapálí.

Plaváček se po chvíli Sparrowovského motání usadí na špalek tak, aby za sebou měl víc místa (vpravo), naproti němu sedí agent Smis v černých brýlích, v ruce má složku papíru. Plaváček se nakonec rozkouká a krhavým opileckým pohledem koukne na Smise.

Smis ledově klidným a chladným tónem: Dobrý den, pane Plaváčku. Jmenuji se agent Smis. Plaváček: Smis... Zmiz.
Smis: Ne Zmiz... (s anglickým přízvukem) Smis, prostě Smis. (Otevře složku, podívá se dovnitř a zatímco mluví, sundá si brýle, napůl je složí a jednou nožičkou gestikuluje na plaváčka) Víme o vás, pane Plaváčku, že jste slušný občan, obchodujete na burze a vynášíte odpadky své domácí...
Plaváček nesměle: Ehm... Já nemám domácí.
Smis se zarazí, nasadí si brýle a koukne na složku.
Smis omluvně: Pardon, to je špatná složka, Kožený... (odloží ji a vytáhne jinou).
Smis: Víme o vás, pane Plaváčku, že vedete dvojí život. V tom jednom jste dobrý občan, obchodník se solí a... Co?
Smis pečlivě pročítá, co je ve složce, a Plaváček nenápadně také nahlíží.
Smis, teď výhružněji a stupňuje se to: A víme o vás, pane Plaváčku, že v tom druhém jste známý tunelář a finanční podvodník pod přezdívkou TOŠOVSKÝ !!! (nožička od brýlí se Plaváčkovi málem zavrtává do těla, Smis pokračuje, stále výhružněji a hlasitěji a postupně vstává a natahuje se přes stůl nad Plaváčka.) Víme o vás, že vás kontaktovala jistá osoba, která si nechává říkat Orfeus! Víme o vás, že jste tam byl! ANO! Víme, že jste byl na Bahamách, a víme, že jste NEZDANIL. NEODEVZDAL JSTE DÉPÉHÁÁÁ!!!! (to už je ohnutý přímo nad Plaváčkem, řve mu do obličeje z deseti centimetrů, svíčka vrhá na jeho čelo velice dramatické stíny připomínající šílené obočí a Plaváček je takhle malinkej:)
Smis dál docela klidně: (zase si sedne a nasadí si brýle) Čímž státu vznikla škoda.
Plaváček jak Shakespearův hrdina: Orfee, ty bídáku! Mor na ty vaše škody! Koupil jsem ji pod tvoji rukou!
Smis dál zcela klidně: Na mě klasika nezabírá, pane Plaváčku.
Plaváček: Pardon.
Smis pokračuje: Jeden z těch životů budoucnost má. Ten druhý ji nemá... (udělá ledabylý pohyb rukou stranou) My jsme ochotní na tohle všechno zapomenout, výměnou za vaši spolupráci.
Plaváček voprskle: Nechte si ty gestapácký manýry a nechte mě si normálně zavolat!
Smis: Prosím...
Plaváček vyskočí na nohy a řve jak na lesy: POMÓC! POMÓC! ZACHRAŇTE MĚ NĚKDÓÓÓ!!! (zase si sedne) Ehm... Díky...
Smis: Budu k vám naprosto upřímný, pane Plaváčku. Musím se odtud dostat. Nesnáším to tu! Nevím, čím to je. Možná ten pach, co je cítit tady všude kolem! A bojím se, že i Já jsem jím nasáklý! Neříkejte, že tu rybinu necítíte!!! (Strká Plaváčkovi ruku pod nos)
Plaváček náhle na něco překvapeně ukáže za Smise: Hele! Létající medvěd!
Smis se ohlédne: Hm... Chyba v daňovém zákoně, už zase... (a otočí se zpátky)
Plaváček zpomaleně vytáhne z kozy kuši a skočí dozadu. Dále zpomaleně: Letí dozadu asi 4 metry, při tom stihne vystřelit na Smise dvě šipky a pak dopadne na nohy a odhodí kuši. Smis provádí klasickou metrixovskou uhýbačku. (Plaváčka odnese Tom - Hybatel 2, šipky letící pomalu vzduchem nese Šedák - Hybatel 1, Ježdík zvládá metrixovské uhýbačky sám od sebe.) Smis poté vytáhne z kozy meč, dupne á la Hrdina a skočí k Plaváčkovi. Uletí svých deset kroků, dopadne (nesl ho Hybatel 1) a bodne. Plaváček se vyhne (Smis bodne před něj, aby to viděli diváci), vytrhne Smisovi meč a zahodí ho zpomaleně daleko za sebe.
(Normální rychlost) Pak se Smis s Plaváčkem postaví proti sobě a začnou do sebe bušit (do těla) a buší tak rychle, že to vypadá, že mají každý alespoň 4 ruce.(Za každého si stoupne jeden Hybatel a přidá své ruce k dílu, všechno doplňují vlastními zvukovými efekty.) Plaváček se Smisem se zarazí a sledují cizí ruce, jak do nich ještě okamžik buší. Ty se za okamžik také zarazí a s omluvným gestem se stáhnou zpátky.
(Dál zase zpomaleně) Plaváček se napřáhne a dá Smisovi facku levou rukou - Smisovi se objeví na tváři krvavý flek. Agent se také napřáhne, dá Plaváčkovi do zubů a ten vyplivne krev (Když dává Plaváček Smisovi facku, má v ruce borůvky, které mu podal Hybatel 2, pak si dá nenápadně další borůvky do pusy a vyplivne je, když mu Smis ubalí.) Smis poté zpomaleně vyskočí á la Trinity a odkopne Plaváčka několik dalších metrů. (Smise vynese do hůry Hybatel 1 a Plaváčka odplachtí Hybatel 2.) Plaváček pak samozřejmě zpomaleně dopadne a nehýbe se.
Smis si opět nasadí (nebo poupraví brýle) a pomalým, vážným, dramatickým krokem dojde k Plaváčkovi.

Smis: Před Berňákem, se nikam neschováte, pane Plaváčku.
(Teď by měla zaznít strašně efektivní, dramatická a heroická hudba, ale nic takového nemáme...)
Plaváček se zpomaleně zvedne na pravé noze a levou pak opíše asi metr a půl nad zemí půlkruh, jako by kopal (á la Neo... tohle je bez Hybatelů, Plaváček to musí zvládnout sám:). Pak ještě jediným pohybem ramen setřepe prach a dramatickým naštvaným hlasem:

Plaváček: Jsem VYLOVENÝ!
Na scéně se mezi Plaváčkem a Smisem (a kousek za nimi) objeví Brepta v indiánském oblečení (Tři Nitě) a provede, zpomaleně samozřejmě, indiánský pozdrav (mávnutí rukou tam a zpátky), před kterým musí Plaváček i Smis uhnout metrixovskou uhýbačkou.
Tři Nitě zpomaleně: Hoooooooooooooooooooooooowg.
Smis dost překvapeně a naštvaně: A vy jste kdo?!
Tři Nitě: Jsem indiánka Tři Nitě z kmene Omaha a chci si ho vzít! (na Plaváčka, Smis má vyděšený výraz) A indiáni neplatí daně!!!
Smis: Ne!
Plaváček: Ale ano!
Plaváček se Třemi Nitěmi se otočí, Plaváček nabídne indiánce rámě.
Smis zoufale: Ne! NEE!
Plaváček a Tři Nitě: Ano.
Zní svatební hudba a Smis zoufale padá na kolena a lomí rukama k nebi.
Smis: NÉÉÉÉÉ!!!! (pak se zvedne a opět s ledovým klidem si poupraví brýle, zatímco přistupuje kousek blíž k divákům) Ale vy se před Berňákem neschováte...